تلگرام، توییتر، اینستاگرام، فیسبوک،...

شاخ‌دار

ویدئوی ساختگی «پاسخ مردم تهران به خبرنگار یورونیوز»

ویدئوی ساختگی «پاسخ مردم تهران به خبرنگار یورونیوز»

ویدئویی با عنوان «پاسخ مردم تهران به خبرنگار یورونیوز» در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است. 

این ویدئو جعلی است و ربطی به یورونیوز ندارد. 

جست‌وجوهای فکت‌نامه نشان می‌دهد این ویدئو به احتمال زیاد توسط مجموعه‌ای به اسم «انصار کلیپ» ساخته شده و از ساعات ابتدایی روز ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ در سایت و حساب‌های کاربری انصار کلیپ در شبکه‌های اجتماعی از جمله توییتر، یوتیوب، آپارات، تلگرام بارگذاری شده است. 

فردی که در این ویدئو در نقش «خبرنگار یورونیوز» ظاهر شده در کلیپ‌های دیگر ساخته شده توسط انصار کلیپ هم بازی کرده است. 

در بخش «درباره ما» وب‌سایت انصار کلیپ نوشته شده: «سایت انصار کلیپ از سال ۱۳۸۸ به صورت خودجوش با هدف لبیک به فرمایشات امام خامنه ای و به منظور روشنگری و بصیرت بخشی و ارائه خدمات در زمینه صوت و فیلم در فضای مجازی با موضوعات سیاسی، فرهنگی، مذهبی و… راه اندازی شده است.»

این ویدئو به طرز آشکاری ساختگی است. محتوا با استانداردهای حداقل رسانه‌ای فاصله چشمگیری دارد. فرم ویدئو هم، از محل قرار گرفتن لوگوی یورونیوز تا فونت درشت استفاده شده روی تصویر، شباهتی به کارهای یورونیوز ندارد. 

درست یک روز پیش از انتشار این ویدئوی ساختگی یورونیوز فارسی گزارشی درباره انتخابات ایران منتشر کرده و با شهروندان ایرانی مصاحبه کرده است. تفاوت فرم و محتوای اصل و جعلی را با کنار هم گذاشتن این دو ویدئو به راحتی قابل تشخیص است. 

 

پخش اطلاعات نادرست یا دوربین مخفی*

در آخرین ثانیه ویدئوی ۴دقیقه‌ای که در سایت انصارکلیپ منتشر شده، فردی که نقش «خبرنگار یورونیوز» را بازی می‌کند با دست به نقطه‌ای نامعلوم اشاره می‌کند و می‌گوید «دوربین مخفی است». این اشاره کوتاه در انتهای یک ویدئویی ۴ دقیقه‌ و ۲۰ ثانیه‌ای چیزی را عوض نمی‌کند.

بسیاری افراد ممکن است انتهای ویدئو را نبینند. در شبکه‌های اجتماعی بخشی از فیلم منتشر شده و البته این سوال و ابهام اصلی وجود دارد که اگر بنا بر ضبط و پخش «دوربین مخفی» است چرا بازیگر همان ابتدا در حالی که روبروی دوربین قرار گرفته اصل ماجرا را برای مخاطب توضیح نمی‌دهد. او در عوض خود را «سارا معصومی، خبرنگار یورونیوز» معرفی می‌کند و تا ثانیه آخر خود در همان نقش بازی می‌کند.

این ویدئو همچنان مصداق پخش اطلاعات نادرست و جعلی است.

 


*پاراگراف «پخش اطلاعات نادرست یا دوربین مخفی» بعد از انتشار به متن اضافه شده است.
شاخ‌دار

گفته یا آمار، به قدری نادرست و مضحک است که حتی مرغ پخته هم به خنده می‌افتد! (درباره‌ نشان‌های فکت‌نامه)