مروج طب سنتی

شاخ‌دار

خوردن نمک به جای ماسک و نقش کولر و بخاری در آسیب‌پذیری در برابر کرونا!

نمک به جای ماسک و ارتباط کولر و بخاری با کرونا!

«خوردن نمک به جای زدن ماسک»، «مسواک نمک و عسل» و «تنفس هوای سرد در زمستان» بخش ناچیزی از اظهارنظرهای «حکیم خیراندیش» برای جلوگیری از ابتلا به کرونا است. این ادعاها که با نام «طب سنتی»، «طب اسلامی» و «طب ایرانی» معرفی می‌شوند، پرشمارند و تیم فکت‌نامه برای بررسی درستی تک‌تک ادعاهای جناب او، نیاز به تعریف یک پروژه جداگانه دارد. با توجه به وضعیت نگران‌کننده کرونا در ایران و صدها هزار دنبال‌کننده‌ای که آقای خیراندیش را در شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام دنبال می‌کنند، لازم است بخشی از ادعاهای او را بررسی کنیم؛ حرف‌هایی که او بسیاری از آنها را از تریبون رسمی صدا و سیما اعلام می‌کند. در این مطلب، ده‌ها ادعای حسین خیراندیش را به کناری می‌گذاریم و تنها به بررسی دو ادعای او می‌پردازیم؛ ادعای استفاده از نمک بجای ماسک و همین طور تاثیر کولر و بخاری در احتمال ابتلا به کووید ۱۹. 

ادعای اول: نمک به جای ماسک

آقای خیراندیش در این ویدئو ادعا می‌کند افراد به جای اینکه ماسک بزنند، با خوردن نمک می‌توانند جلوی انتشار کووید ۱۹ را بگیرند. او جلوی دوربین تلویزیون، ماسک خود را درمی‌آورد، ظرف نمک را از جیبش خارج می‌کند و اعلام می‌کند که با خوردن مداوم «یک پر نمک» می‌توان به مبارزه با کرونا پرداخت. او همچنین می‌گوید اگر به نفس فردی که نزدیک شماست شک کردید، یک پر نمک بخورید و این همان ماسک شماست.

View this post on Instagram

🔴 #نمک به جای #ماسک ♻️ به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، یک پزشک طب سنتی در برنامه تلویزیونی "به خانه بر می‌گردیم" توصیه‌های جالبی در خصوص #پیشگیری از ابتلا به ویروس #کرونا داشت که عجیب‌ترین آن‌ها استفاده از نمک به جای ماسک بود. عضویت در کانال👇 📡 @www_irismed_ir #طب_سنتی #طب_رایج #طب_سنتی #طب_ایرانی_اسلامی #طب_ایرانی #طب_اسلامی #حکیم_خیراندیش_پدر_طب_سنتی #حکیم_خیراندیش #حکیم_حسین_خیراندیش #درمان_چاقی #رژیم_لاغری #کرونا #درمان_کرونا #عصر_جدید #عصر_طب

A post shared by صفحه رسمی حکیم حسین خیراندیش (@www_irismed_ir) on

برای بررسی علم تجربی و پزشکی درباره این ادعا، ابتدا به سراغ منابع سازمان بهداشت جهانی می‌رویم. این سازمان در صفحه‌ای ویژه، توضیحاتی درباره استفاده از ماسک‌های پارچه‌ای و پزشکی داده است که بررسی آن نیاز به مطلب جداگانه‌ای دارد. 

مهم‌ترین نکات  سازمان بهداشت جهانی درباره ماسک این است که این وسیله می‌تواند به عنوان «بخشی» از فرایند محافظت از ابتلا به کرونا باشد. این سازمان تاکید می‌کند که استفاده از ماسک به تنهایی باعث جلوگیری از ابتلا نمی‌شود و توصیه‌ اصلی همچنان رعایت فاصله‌ حداقل یک متری از افراد،‌ شستن دست‌ها و جلوگیری از لمس سطوح و ماسک‌هاست. 

بنابراین در توصیه‌های سازمان بهداشت جهانی، استفاده از ماسک وجود دارد و جایگزینی برای آن در نظر گرفته نشده است. از سوی دیگر سازمان بهداشت جهانی با تاکید بر رعایت فاصله‌ یک متری و شستن دست‌ها، تاکید می‌کند استفاده از موادی مثل فلفل در غذا، تاثیری در جلوگیری از کووید ۱۹ ندارد. سازمان بهداشت جهانی همچنین اعلام کرده که تا کنون هیچ دارو، ماده یا درمانی به صورت قطعی برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری وجود ندارد. بنابراین این ادعا که نمک می‌تواند به عنوان جایگزین ماسک برای جلوگیری از درمان کرونا استفاده شود، ادعایی نادرست است.

ادعای دوم: کولر و بخاری استعداد پذیرش کرونا و هر بیماری دیگری را افزایش می‌دهد. 

یکی دیگر از ادعاهای حسین خیراندیش در تلویزیون ایران، ارتباط کولر و بخاری با مقاومت بدن در برابر کرونا است. او در این ویدئو توضیح می‌دهد که سطح مقاومت و ایمنی بدن انسان به این دلیل که در فصل گرما و سرما از سرما و گرمای مصنوعی (کولر و بخاری) استفاده می‌کند، پایین آمده است. 

View this post on Instagram

‌ ☝️ توضیحات حکیم خیراندیش در مورد اینکه چه باعث می‌شود ما به کرونا مبتلا شویم؟ در کلیپ بعدی که در پیج گذاشتیم حکیم خیراندیش یک نسخه بسیار ساده برای پیشگیری و درمان کرونا ارائه داده‌اند: @tebbe.irani @tebbe.irani @tebbe.irani #مرکز_طب_سنتی_کشور #طب_سنتی #طب_گیاهی #طب_اسلامی #حکیم_خیراندیش #خیراندیش #دکترخیراندیش #دکتر_خیراندیش #دکتر_روازاده #تبریزیان #روازاده #طبیب #مزاج #تغذیه_سالم #تقویت_ریه #طب_ایرانی #رژیم_لاغری_دکتر_کرمانی #بلغمی_مزاج #غذای_سالم #ماسک #صفراوی #دارو_گیاهی #گیاهان_دارویی #واکسن_کرونا #داروی_گیاهی #داروی_کرونا #ضدعفونی #کرونا #درمان_کرونا #کووید19

A post shared by مرکز طب سنتی و طب ایرانی کشور (@tebbe.irani) on

او در ادامه صحبت‌های خود به گفته‌ای از بوعلی‌سینا اشاره می‌کند  که هر گاه اختلاف دمای هوا در سرما و گرمای زمستان کم باشد، بیماری‌ها بیشتر می‌شود. ما نمی‌دانیم استناد او به بوعلی‌سینا دقیق است یا نه، اما می‌دانیم ارتباط اختلاف دمای زمستان و تابستان با ایمنی بدن پایه و اساسی ندارد. چرا که بسیاری از کشورهای جهان در مدار استوایی قرار دارند کلا یک فصل و یک دمای ثابت دارند. 

علاوه بر این هنوز هیچ سندی وجود ندارد که نشان دهد ارتباط مستقیمی میان دمای هوا و کووید ۱۹ وجود دارد. جدای از اینکه سازمان بهداشت جهانی صراحتا اعلام  کرده که هوای سرد باعث کشته‌شدن ویروس کرونا نمی‌شود و دمای بدن به هر حال بین ۳۶/۵ تا ۳۷ درجه است، توصیه می‌کند که برای جلوگیری از کرونا باید فاصله حداقل یک متری را رعایت کرد و دست‌ها را شست. اینجا هم هیچ اشاره‌ای به تنفس هوای سرد زمستان برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونای جدید نشده است.

ضمن اینکه هم سازمان بهداشت جهانی و هم نهادهای دیگر مانند CDC (مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ایالات متحده) اعلام کرده‌اند این ویروس به تازگی کشف شده و برای شناخت مشخصات و همچنین ارائه درمان‌های قطعی آن نیاز به بررسی‌های بیشتر است.

جمع‌بندی

ادعای استفاده از نمک به جای ماسک یا تاثیر کولر و بخاری در احتمال ابتلا به کووید ۱۹، ادعاهایی بی‌پایه و اساس است که نه‌تنها از سوی نهادهای رسمی پزشکی تجربی در دنیا تایید نشده، بلکه خطرناک و بر خلاف توصیه‌های رسمی است. فکت‌نامه به این دو گفته‌ حسین خیراندیش که خود را «حکیم» معرفی می‌کند، نشان شاخ‌دار داد.

این دو گفته تنها دو نمونه از ادعاهای این فرد است. در صفحه‌ اینستاگرام او که بیش از ۲۵۰ هزار دنبال‌کننده دارد، تریبون صدا و سیما در اختیار اوست و راهکارهایش در جامعه تبلیغ می‌شود، می‌توان موارد دیگری را نیز پیدا کرد که او ادعا می‌کند به بیماری کرونای جدید مرتبط است؛ بیماری‌ای که پیشرفته‌ترین آزمایشگاه‌های علومی تجربی در سراسر جهان در حال تحقیق و پژوهش درباره آنند. 

شاخ‌دار

گفته یا آمار، به قدری نادرست و مضحک است که حتی مرغ پخته هم به خنده می‌افتد! (درباره‌ نشان‌های فکت‌نامه)