تلگرام، توییتر، اینستاگرام، فیسبوک،...

نادرست

در زمان بحران کرونا، دولت کانادا به همه شهروندانش ۲۰۰۰دلار در ماه کمک مالی می‌کند و برای همه مایحتاج خوراکی ارسال می‌کند.

دولت کانادا و کمک به شهروندان در زمان بحران کرونا

بازنشر گسترده ویدئویی درباره کمک ۲۰۰۰ دلاری کانادا و ارسال اقلام خوراکی به خانه‌ها، این روزها در شبکه‌های اجتماعی فارسی‌زبان، دست‌به‌دست می‌شود. از گروه‌هایی با اعضای میلیونی در تلگرام  تا اینستاگرام، توییتر و یوتیوب، ده‌ها هزار مخاطب فارسی‌زبان با ویدئویی روبرو شده‌اند که ادعاهایی را درباره کمک‌های دولت کانادا به شهروندانش مطرح می‌کند؛ اینکه دولت به «هر کانادایی» ۲۰۰۰ دلار کمک مالی کرده و برای «همه شهروندان»، مایحتاج خوراکی فرستاده است. آیا این موضوع حقیقت دارد؟ 

قبل از بررسی ادعاهای این ویدئو، بد نیست مطالبی که عنوان می‌کند را مرور کنیم. مردی که در ویدئو صحبت می‌کند می‌گوید:

«امروز هشت آوریل است. دولت کانادا امروز مبلغ ۲۰۰۰ دلار رو به حساب هر کانادایی واریز کرد. برای یک ماه و قرار است این ۲۰۰۰ دلار تا چهار ماه تمدید شود؛ هر ماه ۲۰۰۰ دلار و علاوه بر آن هم مواد غذایی را فرستاده که …»

و در ادامه ویدئو لیست اقلامی را اعلام می‌کند و در پایان نیز می‌گوید این کار دولت جای تحسین دارد.

واقعیات کمک دولت کانادا به شهروندان

دولت فدرال کانادا از تاریخ ششم آوریل یعنی ۱۸ فروردین امسال طرح کمک مالی اضطراری را با عنوان Canada Emergency Response Benefit (CERB) اجرا کرد. با نگاهی به جزئیات طرح، دقیق‌تر می‌توان با آن آشنا شد. این طرح برای همه کانادایی‌ها نیست و بخشی از جمعیت را دربرمی‌گیرد.

شهروندان باید بالای ۱۵ سال داشته باشند. باید شغل خود را به دلیل بیماری کرونا از دست داده باشند و یا درآمدشان بخاطر بحران کرونا قطع شده باشد. این کمک همچنین به افرادی تعلق می‌گیرد که در حال نگهداری از افرادی هستند که به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. ضمن اینکه اگر فردی به خاطر بسته‌شدن مدارس و مهدکودک‌ها، مجبور باشد در خانه از فرزندان خود نگهداری کند، می‌تواند از این کمک استفاده کند. این کمک مالی ماهانه ۲۰۰۰ دلار کاناداست و تا ممکن است تا چهار ماه آینده نیز ادامه داشته باشد. افراد واجد شرایط نیز در روزهای گذشته با ثبت‌نام اینترنتی، خود را معرفی کرده‌اند و نخستین پرداخت نیز به حساب آنها واریز شده است.

بنابراین این بخش از ادعای این ویدئو که دولت کانادا این مبلغ را به حساب «هر کانادایی» ریخته، اشتباه و گمراه‌کننده است.

درباره کمک‌های غذایی نیز دولت کانادا هنوز برنامه جدیدی را به خاطر شیوع و کرونای جدید اعلام نکرده است. اگر کمک‌هایی در سطح کانادا انجام می‌شود، بر اساس برنامه‌هایی است که تا پیش از شیوع کرونا نیز از سوی نهادهای اجتماعی و Food Bank انجام می‌شده است. البته همه نهادها از مردم می‌خواهند کمک‌های بیشتری ارسال کنند زیرا اقشار آسیب‌پذیری که تا کنون از این خدمات استفاده می‌کرده‌اند، نیاز بیشتری دارند و برخی افراد نیز به جمعیتی که به این کمک‌ها نیاز دارند، افزوده شده‌اند.

 

ارزش ۲۰۰۰ دلار در ماه برای یک کانادایی چقدر است؟

 برخی از گزارش‌ها درباره هزینه ماهیانه زندگی در شهر بزرگی مثل تورنتو، نشان می‌دهد که به طور متوسط یک خانوار در تورنتو بین ۳۲۰۰ تا ۴۰۰۰ دلار  در ماه هزینه می‌کند. از سویی دیگر، حداقل دستمزد افراد در کانادا بین ۱۱ تا ۱۵ دلار در ساعت است و می‌توان گفت کمترین درآمد نیروی کار تمام‌وقت، کمی بیشتر از ۲۰۰۰ دلار در ماه خواهد بود.

این دو عدد به خوبی نشان می‌دهد که نباید این ۲۰۰۰ دلار کمک ماهیانه اضطراری دولت را در قیمت امروز دلار در ایران ضرب کرد زیرا برآورد دقیقی از ارزش آن در زندگی یک شهروند کانادایی نیست.


بنابراین باید به طور خلاصه بخش اول ادعای مطرح شده در ویدئو گمراه‌کننده است. کمک‌های دولت کانادا شامل همه شهروندان نمی‌شود و صرفا به کسانی می‌رسد که شغل خود را به دلیل بحران کرونا از دست داده باشند یا درآمدشان بخاطر بحران کرونا قطع شده باشد. اما بخش دوم، یعنی ادعای توزیع عمومی مواد غذایی بین شهروندان نادرست است. با این اوصاف فکت‌نامه در مجموع به ادعاهای مطرح‌شده در این ویدئو نشان نادرست می‌دهد.

*اصلاحیه: در نسخه اولیه نوشته بودیم این طرح شامل کسانی که درآمدشان کاهش یافته باشد هم می‌شود که درست نبود. کمک نقدی ۲۰۰۰ دلار صرفا به کانادایی‌هایی تعلق می‌گیرد که بیکار شده‌اند یا درآمدشان بخاطر بحران کرونا قطع شده است. برخی از افرادی که کار قراردادی داشته‌اند و با کاهش درآمد روبرو شده‌اند، شامل کمک‌های دیگری از طرف سازمان مالیات کانادا می‌شوند.
نادرست

گفته یا آمار، نادرست است یا دست‌کم سندی معتبر آن را رد می‌کند. (درباره‌ نشان‌های فکت‌نامه)