تلگرام، توییتر، اینستاگرام، فیسبوک،...

نادرست

داستان ساختگی نوه و دوچرخه و راز موفقیت بنیان‌گذار رستوران‌های زنجیره‌ای کی‌اف‌سی

داستان ساختگی نوه و دوچرخه و راز موفقیت بنیان‌گذار رستوران‌های زنجیره‌ای کی‌اف‌سی

مدت‌ها است در شبکه‌های اجتماعی شایعه‌ای با این مضمون دست به دست می‌چرخد. 

کلنل سندرز یک روز در منزل نشسته بود که در این میان نوه‌اش آمد و گفت: بابابزرگ این ماه برایم یک دوچرخه می‌خری؟ او نوه‌اش را خیلی دوست می‌داشت. گفت: حتماً عزیزم! حساب کرد ماهی ۵۰۰ دلار حقوق بازنشستگی می‌گیرد و حتی در مخارج خانه هم می‌ماند. شروع کرد به خواندن کتاب‌های موفقیت. در یکی از بندهای یک کتاب نوشته بود: قابلیت‌هایتان را روی کاغذ بنویسید. او شروع کرد به نوشتن تا اینکه دوباره نوه‌اش آمد و گفت: بابا بزرگ داری چه کار می‌کنی؟ پدربزرگ گفت: دارم کارهایی که بلدم را می‌نویسم. پسرک گفت: بابا بزرگ بنویس مرغ‌های خوشمزه هم درست می‌کنی. درست بود! پیرمرد پودرهایی را درست می‌کرد که وقتی به مرغ‌ها می‌زد مزه‌ی مرغ‌ها شگفت‌انگیز می‌شد. او راهش را پیدا کرد. پودر مرغ را برای فروش نزد اولین رستوران برد، اما صاحب آنجا قبول نکرد. دومین رستوران نه، سومین رستوران نه، او به ۶۲۳ رستوران مراجعه کرد و ششصد و بیست و چهارمین رستوران حاضر شد از پودر مرغ کلنل سندرز استفاده کند. امروزه کارخانه‌ی پودر مرغ کنتاکی در ۱۲۴ کشور دنیا نمایندگی دارد. اگر در آمریکا کسی بخواهد تصویر کلنل سندرز و پودر مرغ کنتاکی را بالای درب رستورانش نصب کند، باید ۵۰ هزار دلار به این شرکت پرداخت کند.

 

این داستان کاملا جعلی است و به هیچ عنوان واقعیت ندارد. در اتوبیوگرافی کلنل هارلند دیوید ساندرزشرح کامل زندگی او و فراز و فرودهای رستوران زنجیره‌ای مرغ کنتاکی و کی‌اف‌سی آمده است. 

او فعالیت خود را از یک غذاخوری کوچک در کنار جایگاه بنزینی که اداره می‌کرد شروع کرد. در ادامه با گشایش یک رستوران و یک مجموعه متل کار خود را گسترش داد. سندرز او در همین مدت با ایجاد تغییراتی در زودپزهای موجود زودپزی درست کرد که مرغ سریع‌‌تر و خوشمزهتر در آن سرخ می‌شد. او پس از از دست دادن تقریبا کل سرمایهاش در سال های ۱۹۵۰ کار خود را با فروش دستور پخت مرغ هایش به رستورانها ادامه داد

سایت MSN مطلبی با عنوان «هفت نکته‌ای که درباره کلنل سندرز واقعی نمی‌دانید» نوشته است:

۱- او در بیشتر عمرش یک صاحب کسب‌وکار افتضاح بود.

۲- او آدم صبوری نبود، واکنش‌های عصبی تندی داشت. او حتی یک بار به سمت یک نفر شلیک کرده بود. 

۳- او بارها به همسرش خیانت کرده بود.

۴- او یک کلنل واقعی نبود، نشان کلنل را در سال ۱۹۳۵ از فرماندار کنتاکی گرفته بود. 

۵- او کی‌اف‌سی را فقط به قیمت ۲ میلیون دلار فروخت. کی‌اف‌سی بعد از او بزرگ شد و سندرز علیه کی‌اف‌سی فعالیت‌های زیادی 

۶- او سعی کرد از کی‌اف‌سی ۱۲۲ میلیون دلار غرامت بگیرد که موفق نشد. او عاقبت سر یک میلیون دلار دیگر توافق کرد. 

۷- هیچ رازی درباره دستور پخت سس سبزیجات کی‌اف‌سی وجود ندارد. 

 

سایت زومیت هم در سال ۱۳۹۵ گزارشی درباره کلنل سندرز منتشر کرده است. علاقه‌مندان می‌توانند سر فرصت آن را مطالعه کنند.

بی‌شک داستان پیرمرد فقیر و نوه و دوچرخه یک داستان تخیلی است که هیچ ربطی به کلنل سندرز، مرغ کنتاکی و رستوران‌های زنجیره‌ای کی‌اف‌سی ندارد. ما به این قصه نشان نادرست می‌دهیم.

 

نادرست

گفته یا آمار، نادرست است یا دست‌کم سندی معتبر آن را رد می‌کند. (درباره‌ نشان‌های فکت‌نامه)