تلگرام، توییتر، اینستاگرام، فیسبوک،...

شاخ‌دار

ویدیوی آموزش دعای فرج در مدارس دانمارک

دعای فرج کودکان در قلب اروپا؟

یکی از همراهان فکت‌نامه پستی را از پیج هواداران علی اکبر رائفی پور برایمان ارسال کرد تا اصالت محتوای آن را بررسی کنیم.
ویدیویی که توسط این پیج به اشتراک گذاشته شده است کودکانی را در کلاس درس نشان می‌دهد که به نظر می‌رسد در حال خواندن دعای فرج (دعای ظهور امام دوازدهم شیعیان) هستند. در توضیحات این ویدیو آمده است: “در قلب اروپا و در کشور دانمارک برای امام زمان سرباز می‌سازند. ما هم به دنبال اجرای سند ٢٠٣٠ و رقص و آواز در مدارس و مهدکودک‌هایمان هستیم”.

View this post on Instagram

. #اخبار_مهدوی ؛ #کلیپ در قلب اروپا و در کشور دانمارک برای امام زمان سرباز می سازند. ما هم به دنبال اجرای سند ٢٠٣٠ و رقص و آواز در مدارس و مهد کودک هایمان هستیم #تربیت_مهدوی #مصاف #موسسه_مصاف #جنبش_مصاف #موسسه_مصاف_ایرانیان #علی_اکبر_رائفی_پور #اسلام #مهدیاران #مهدی_یاران #رائفی_پور #پیامهای_مهدوی #مهدویت #امام_زمان #امام_مهدی #صاحب_الزمان #حضرت_مهدی #ظهور #منجی #مهد_کودک #مهدکودک #سند_2030 #سند2030

A post shared by استاد علی اکبر رائفی پور‌ (@ostad_raefipour.ir) on

این ویدیو البته با نگاه متفاوت هم بازنشر شده که آن را «ترويج جهالت و خرافات در ميان كودكان مهاجر در دانمارک» معرفی کرده است.

در ابتدا تلاش کردیم که با جست‌و‌جو کردن اسکرین شاتی از این ویدیو نسخه‌های دیگری از آن را پیدا کنیم. در برخی منابع دیگر مکان این ویدیوی ۱۵دقیقه‌ای را برزیل عنوان می‌کردند در ادامه تیترهای فارسی ممکن برای ویدیو را جست و جو کردیم که به نسخه هایی با کیفیت بالاتر از ویدیو رسیدیم که با همان موضع صفحه هواداران رائفی‌پور، اما مدعی شده که این آموزش دعای فرج در مدارس برزیل است. در این نسخه، نشان روی لباس متحدالشکل بچه‌ها واضح‌تر بود و می‌شد پرچم برزیل و لبنان را در آن تشخیص داد.

اما هنوز مشخص نبود که آیا این مدرسه در لبنان است یا در برزیل. اما از آنجایی که مهاجران زیادی از لبنان در برزیل ساکن هستند، اینکه این تصاویر مرتبط با مدرسه لبنانی‌های برزیل باشد چندان دور از ذهن نبود. به همین خاطر با جست‌وجو کردن عبارات “مدرسه، لبنان، برزیل” به زبان‌های عربی و پرتغالی، مدرسه‌ای را که آرم رسمی‌اش با آرم روی لباس بچه‌ها در ویدیو یکی بود پیدا کردیم که نشان می‌داد ویدیوی مذکور در «مدرسه لبنانی برزیل» واقع در شهر مرزی فوز دو لوآچو در استان سائوپائولو گرفته شده است. این مدرسه که در سال ۲۰۰۱ تاسیس شده است، در مقاطع پیش‌دبستانی، دبستان و دبیرستان دانش‌آموز می‌پذیرد و کلاس‌هایش به زبان‌های عربی و پرتغالی برگزار می‌شوند.

در ویدیوهای دیگری که از برنامه‌های این مدرسه منتشر شده است می‌توان دید که برنامه‌های مذهبی و به‌ویژه شیعی مورد توجه گردانندگانش است. 

به عنوان نمونه مراسم عید غدیر و جشن تکلیف دختران این مدرسه:

و مراسم میلاد امام علی:

با این اوصاف، توضیحات این ویدیو نشان شاخ‌دار می‌گیرد. این مدرسه نه در قلب اروپا و دانمارک، بلکه در برزیل است مدرسه هم نه یک مدرسه معمولی، بلکه مدرسه‌ شیعیان لبنان در شهر مرزی فوز دو لوآچو در سائوپائولو برزیل است.

شاخ‌دار

گفته یا آمار، به قدری نادرست و مضحک است که حتی مرغ پخته هم به خنده می‌افتد! (درباره‌ نشان‌های فکت‌نامه)