معاون امور زنان و خانواده رییس جمهوری

درست

یک چهارم زنان در جامعه ما تحصیلات دانشگاهی دارند.

چند درصد از زنان ایرانی تحصیلات دانشگاهی دارند؟

معصومه ابتکار، معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهوری ایران، روز دوم اردیبهشت ۱۳۹۸ در مراسم اختتامیه جشنواره ملی زن و علم در دانشگاه تهران گفته است:

در برخی سال‌های اخیر دختران توانسته‌اند تا ۶۰درصد ورودی دانشگاه‌ها را از آن خود کنند علاوه بر این یک چهارم زنان در جامعه ما تحصیلات دانشگاهی دارند و نیمی از دانشجویان جوان ما دختران و حدود ۲۷ درصد هیأت علمی دانشگاه‌ها را زنان تشکیل می‌دهند.

برای درستی‌سنجی آمارهای ارائه شده از سوی خانم ابتکار سراغ داده‌های آماری آخرین سرشماری ایران در سال ۱۳۹۵ رفتیم.

 

چند درصد از زنان ایرانی تحصیلات دانشگاهی دارند؟

بر اساس اطلاعات منتشر شده در سرشماری سال ۱۳۹۵ جمعیت زنان ایرانی که تحصیلات عالی (دانشگاهی) دارند ۶،۴۶۹،۳۶۴ نفر است. داده‌های جدول‌های پیوست نتایج تفصیلی سرشماری نشان می‌دهد، از این تعداد ۴،۶۳۲،۸۶۴ زن دانش‌آموخته و ۱،۸۱۱،۲۸۰ زن در حال تحصیل در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالي داخل كشورند. اگر این عدد را به نسبت جمعیت کل زنان بالای ۱۸ سال یعنی (۲۸،۴۹۶،۷۲۲ نفر) مقایسه کنیم، نتیجه دقیقا ۲۳ درصد است. این عدد نزدیک به نسبت یک چهارم، عددی است که از سوی معاون امور زنان رئیس‌جمهوری اعلام شده است.

اگرچه نسبت ارائه شده از سوی خانم ابتکار دقیق نیست، اما نزدیک به آمارهای رسمی است و می‌توان با تخفیف به آن نشان درست داد.

جمله دقیق باید این باشد که «بین یک چهارم تا یک پنجم (۲۳درصد) زنان بالای ۱۸ سال در ایران تحصیلات دانشگاهی دارند».

درست

گفته یا آمار واقعیت دارد، فکت‌های قابل دسترس، درستی آن را تایید می‌کنند و نکته مهمی از قلم نیفتاده است. (درباره‌ نشان‌های فکت‌نامه)