درستی‌سنجی دلایل رییس‌جمهوری آمریکا برای خروج از برجام

بلاگ درستی‌سنجی روزنامه واشنگتن‌پست (The Fact Checker)، ویدیوی کوتاهی منتشر کرده و در آن صحت و درستی پنج دلیل مطرح شده از سوی دونالد ترامپ را برای خروج ایالات متحده از توافق اتمی شش قدرت جهانی و ایران (برجام) سنجیده است.

پایین‌تر ترجمه گفته‌های ترامپ به همراه نظرات «فکت‌چکر» را می‌توانید ببینید.

۵- ترامپ: این توافق به قدری بد مذاکره شده است که حتی اگر ایران به طول کامل هم آن را رعایت کند، باز هم این رژیم می‌تواند طی یک مدت بسیار کوتاه در آستانهٔ یک گریز‌ هسته‌ای قرار بگیرد. بندهای موسوم به غروب در این توافق کاملا غیرقابل قبول هستند.

فکت‌چکرایران با امضای توافق متعهد شده هرگز به دنبال ساخت یا تهیه سلاح هسته‌ای نرود.

 

۴- ترامپاین توافق فاجعه‌بار به این رژیم – که یک رژیم به شدت تروریستی است – میلیارد‌‌ها دلار بسیار– که بخشی از آن در واقع به صورت پول نقد بود – پرداخت کرد.

فکت‌چکرپول پرداخت شده به ایران، پول این کشور بودکه به دلیل تحریم‌ها بلوکه شده بود. پول نقد، بازپرداخت یک قرارداد قدیمی مربوط به دهه ۷۰ است [۴۰۰ میلیون دلار خرید اسلحه در زمان شاه].

 

۳- ترامپ: ‌ما امروز شواهد و مدارک متقنی در دست داریم که نشان می‌دهد این وعدهٔ ایران فقط یک دروغ بود. هفتهٔ گذشته اسراییل اسناد و مدارک اطلاعاتی را که مدت‌های مدید توسط ایران پنهان شده بود، منتشر کرد. این مدارک با قطع و یقین رژیم ایران و پیشینه آن برای دستیابی به ‌جنگ‌افزارهای‌ هسته‌ای را آشکار می‌سازد.

فکت‌چکرمدارک ارائه شده عمدتا مربوط به قبل از سال ۲۰۰۳ بودند. زمانی که همگان از فعالیت‌های ایران برای دستیابی به سلاح‌ هسته‌ای خبر داشتند.  

 

۲- ترامپ: طی سال‌های پس از حصول به توافق بودجهٔ نظامی ایران نزدیک به ۴۰ درصد افزایش داشته است،‌ در حالی که اقتصاد این کشور در وضعیت بسیار بدی قرار دارد.

فکت‌چکر: بودجه نظامی ایران ۳۰ درصد رشد داشته ولی نسبت آن به کل بودجه تنها ۰/۴درصد افزایش یافته است.

 

۱- ترامپبدتر از آن این که ملاحظات مربوط به بازرسی‌های این توافق از سازوکارهای کارآمد برای جلوگیری، شناسایی، و مجازات تقلب برخوردار نیست و حتی حق آن برای بازرسی از بسیاری از مکان‌های مهم، از جمله تاسیسات‌ نظامی ایران، به رسمیت شناخته نشده است.

فکت‌چکرایران با امضای برجام متعهد شده که بازرسان به شکل گسترده‌ای اجازه بازرسی از تاسیسات هسته‌ای اعلام شده و اعلام‌ نشده را خواهند داشت. با این حال بعضی منتقدان معتقدند که این کافی نیست.