امام جمعه مشهد

نادرست

مشارکت در انتخابات بالای ۵۳ و ۵۴ درصد و در خراسان رضوی تا حدود ۶۰ درصد بوده است.

ادعای علم‌الهدی درباره مشارکت ۵۴ درصدی مردم در انتخابات

احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد و نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان رضوی، در خطبه‌های نماز جمعه چهارم تیر ۱۴۰۰ گفته است: 

«…البته حضور شما در انتخابات ولو گفتند ۴۹ درصد اما آنچه در بسیاری از آمار به دست آمده است، مشارکت در انتخابات بالای ۵۳ و ۵۴ درصد بوده است و در استان ما [خراسان رضوی] مشارکت را تا حدود ۶۰ درصد تخمین زده‌اند.»

 

معلوم نیست این آمارها از کجا آمده است. طبق آخرین آمار اعلام شده از سوی وزارت کشور، کل تعرفه‌های مصرفی ۲۸,۹۸۹,۵۲۹ برگه بوده است. اگر این رقم را به تعداد واجدین شرایط (۵۹,۳۱۰,۳۰۷ نفر) تقسیم کنیم، نرخ مشارکت دقیقا ۴۸/۸۸ درصد محاسبه می‌شود. 

تاکنون هیچ ادعای مستندی مبنی بر احتمال وجود نرخ مشارکت بالاتر ارائه نشده است و اعلام نرخ‌های بالاتر ۵۳ یا ۵۴ درصد پایه و اساسی ندارد. 

در مورد نرخ مشارکت در استان خراسان رضوی، طبق گزارش‌ روز ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ ستاد انتخابات در این استان «میزان قطعی مشارکت ۵۴.۹ درصد بوده است.»

بنابراین عدد اعلام شده در خصوص مشارکت ۶۰درصدی در این استان هم صحیح نیست.

با این حساب فکت‌نامه به این گفته امام جمعه مشهد که «مشارکت در انتخابات بالای ۵۳ و ۵۴ درصد و در خراسان رضوی تا حدود ۶۰ درصد بوده است» نشان «نادرست» می‌دهد.  

 


 

پی‌نوشت: 

در این میان یک فیلم قدیمی هم از سخنرانی علم‌الهدی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که در آن امام جمعه مشهد می‌گفت مشارکت واقعی «بیش از ۸۰ درصد بوده است». 

این فیلم قدیمی بوده و برشی از نماز جمعه ۵ خرداد ۱۳۹۶ مشهد است. امام جمعه مشهد در انتخابات دوره قبلی هم مدعی بود نرخ مشارکت واقعی بیش از آن چیزی است که اعلام شده است.

این ویدئو را برخی سایت‌های خبری مانند «جماران» نیز در توییتر منتشر و پس از مدتی بدون توضیح حذف کردند.

 

 

نادرست

گفته یا آمار، نادرست است یا دست‌کم سندی معتبر آن را رد می‌کند. (درباره‌ نشان‌های فکت‌نامه)