تلگرام، توییتر، اینستاگرام، فیسبوک،...

شاخ‌دار

ماجرای عجیب پدر و دختری که سوژه عکاس می‌شوند در حالیکه پنجاه سال پیش غرق شده بودند.

عکاسی از پدر و دختر غرق‌شده؛ شایعه‌ای برای بازارگرمی آنلاین

در میان انواع خبرهای نادرست،‌ برخی از آنها نیاز به قوه‌ تخیل خارق‌العاده‌ای دارد و سوژه‌ای که در این مطلب به آن می‌پردازیم، یکی از همین‌هاست؛ قصه‌ای عجیب که ادعا می‌کند یک پدر و دختر۵۰ سال پیش از دنیا رفته‌اند اما عکس آنها به تازگی گرفته شده است.
ماجرایی که در پیج‌های اینستاگرامی و تلگرامی دست به دست می‌شود، روایتی باورنکردنی است

«یک عکاس به روستایی در کردستان می‌رود و برای پروژه «پدر و دختر» از یک پدر و دختر عکس می‌گیرد. عکاس پس از مراجعه‌ی دوباره به آن روستا متوجه می‌شود چنین افرادی در روستا زندگی نمی‌کرده‌اند و یک پدر و دختر پنجاه سال پیش در همان محل بر اثر سقوط در رودخانه از دنیا رفته‌اند.» 

این روایت البته می‌تواند برای یک سریال ترسناک، دست‌مایه‌ی مناسبی باشد اما واقعی نیست.

ماجرا از این قرار است که نفیسه مطلق، عکاس ایرانی، برای پروژه‌ای به نام «پدران و دختران» به سراغ خانواده‌های ایرانی می‌رود، پدرها و دخترها را کنار هم می‌نشاند؛ مجموعه‌ای که بسیار موفق می‌شود و جوایز متعددی را از آن خود می‌کند.

 

اما این ادعای عجیب که چند سال پیش هم در شبکه‌های اجتماعی هم پخش شده بود، واکنش خانم مطلق را برمی‌انگیزد و او مجبور می‌شود بعد از نوشتن پستی اینستاگرامی، حساب کاربری خود را برای مدتی از حالت عمومی خارج کند. او در واکنش به این ادعا می‌نویسد: «چند روز است كه تعداد زيادي دوست و آشنا و غريبه من را از دو سه صفحه اينستاگرامي خبردار كردند كه با نوشتن يك داستان تخيلي مضحك روي يكي از عكس هاي مجموعه پدران و دخترانِ من بازارگرمي مي كنند […] چيزي كه باعث تاسفم شد اين است كه خرافه و مزخرف همچنان تا اين حد طرفدار دارد!…»

View this post on Instagram

چند روز است كه تعداد زيادي دوست و آشنا و غريبه من را از دو سه صفحه اينستاگرامي خبردار كردند كه با نوشتن يك داستان تخيلي مضحك روي يكي از عكس هاي مجموعه پدران و دخترانِ من بازارگرمي مي كنند. راستش اصلا وارد جزييات اين مسأله و چند و چون اش نشدم فقط چيزي كه باعث تاسفم شد اين است كه خرافه و مزخرف همچنان تا اين حد طرفدار دارد! متاسفم كه مجبور شدم تا مدتي صفحه ام را از حالت عمومي خارج كنم…

A post shared by Nafise Motlaq (@nafise_motlaq) on

به نظر می‌رسد برخی صفحه‌های اینستاگرامی و کانال‌های تلگرامی همچنان برای جذب مخاطب این داستان شاخ‌دار را منتشر می‌کنند و آمار بازدیدشان هم نشان می‌دهد متاسفانه چندان ناموفق نبوده‌اند.

شاخ‌دار

گفته یا آمار، به قدری نادرست و مضحک است که حتی مرغ پخته هم به خنده می‌افتد! (درباره‌ نشان‌های فکت‌نامه)