تلگرام، توییتر، اینستاگرام، فیسبوک،...

نادرست

تاسوکو هونجو دانشمند ژاپنی و برنده جایزه نوبل معتقد است ویروس کرونا ساخته دست بشر است.

نقل قول جعلی از دانشمند ژاپنی برنده نوبل درباره ساختگی بودن ویروس کرونا

از اوایل شیوع بیماری کووید۱۹ بسیاری این ادعا را مطرح کرده‌اند که این ویروس، طبیعی نیست و ساخته دست بشر است. این ادعا هنوز از سوی هیچ کدام از مقامات رسمی و همچنین دانشمندان و پژوهشگران اثبات نشده است. اما یکی از جدیدترین ادعاهایی که ابتدا در شبکه‌های اجتماعی انگلیسی‌زبان منتشر شد و به نظر می‌رسد این روزها به رسانه‌ها و فضای مجازی فارسی‌زبان نیز رسیده است، ادعایی است که از قول دکتر تاسوکو هونجو برنده جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی سال ۲۰۱۸ مطرح می‌شود. بر اساس این ادعا، پروفسور هونجوی ژاپنی، ادعا کرده که ویروس کرونای جدید «ساخته دست انسان» است. در این مطلب، صحت این ادعا را بررسی می‌کنیم.

اوایل اردیبهشت امسال، خبری به نقل از پروفسور تاسوکو هونجو در شبکه‌های اجتماعی فیس‌بوک و واتس‌اپ منتشر شد که از قول او ادعا می‌کرد: «ویروس کرونای جدید ساخته دست انسان است.» این خبر به مرور به زبان‌های دیگر نیز ترجمه شد و نمونه‌های فارسی آن نیز در اینستاگرام، توییتر، فیس‌بوک و حتی برخی سایت‌های خبری فارسی‌زبان نیز قابل مشاهده است.

View this post on Instagram

پروفسور تاسوکو هونجو ، استاد پزشکی برنده جایزه نوبل ژاپن ، امروز با بیان اینکه کرونا ، ویروس طبیعی نیست ، تردید هایی ایجاد کرد.او می گوید ، ویروس اگر طبیعی باشد ، اینگونه جهان را تحت تأثیر قرار نمی دهد. از آنجا که ، طبق طبیعت ، درجه حرارت در کشورهای مختلف متفاوت است. در عوض ، در کشوری مانند سوئیس گسترش می یابد ، به همین ترتیب در مناطق بیابانی نیز گسترش می یابد.در حالی که اگر طبیعی بود ، در مکان های سرد پخش می شد ، اما در مکان های گرم می میرد. من در طی 40 سال تحقیق در مورد حیوانات و ویروس ها که انجام داده ام. این موضوع طبیعی نیست و ویروس کاملاً مصنوعی و غیر طبیعی است. من 4 سال در آزمایشگاه ووهان در چین کار کردم. من با کلیه کارکنان آن آزمایشگاه کاملاً آشنا هستم. بعد از شیوع Coronavirus ، سعی کرده ام زنگ بزنم . اما تمام تلفنها بی پاسخ بوده ، تلفن آنها از 3 ماه گذشته خاموش بوده . اکنون متوجه شده ام که تمام این تکنسین های آزمایشگاه یا کشته شده اند و یا از دست رس دور نگه داشته شده اند. بر اساس تمام دانش و تحقیقات من تا به امروز ، می توانم با اطمینان 100٪ این حرف را بزنم – این که کرونا ویروس طبیعی نیست. از خفاش ها شیوع پیدا نکرده ‌و چین آن را تولید کرده است . اگر آنچه امروز می گویم اکنون یا حتی پس از مرگ من نادرست ثابت شده است ، دولت می تواند جایزه نوبل من را پس بگیرد. چین دروغ می گوید و این حقیقت روزی برای جهانیان آشکار خواهد شد. "#خبرفوری #تهران#آخوند#عشق #روزنامه#تهران #ايران #آبان #ارتش_سایبری_شاهزاده_رضا_پهلوی #شهبانوفرح #زندگی #كردستان#ميدان_ميليونى#مرگ برديكتاتور#مرگ_بر_خامنه_ای #iran #voafarsi #bbcnews #cnnnews #manoto#Mellitv#سيلفي3 #videoedits#ايران#منوتوپلاس #خبر #فورى#ايران_را_پس_ميگيريم #خليج_فارس#noorzpahlavifan#manookkhodabakhshian #tapeshtv

A post shared by MTC 📣✨🌎✨Melli Tv channel📡 (@mtc_mellitv) on

همزمان با انتشار این شایعه در فضای رسانه‌ای انگلیسی‌زبان، فکت‌چکرهای متعددی به بررسی این موضوع پرداختند و دکتر تاسوکو هونجو، نیز روز هشت اردیبهشت مجبور به انتشار بیانیه‌ای در تکذیب این ماجرا شد. بخشی از ادعاهایی که در این شایعه مطرح شده بود، به سوابق هونجو بازمی‌گردد و اینکه او زمانی در آزمایشگاه ووهان مشغول به فعالیت بوده است. در این ادعا آمده است: «من ۴ سال در آزمایشگاه ووهان در چین کار کردم.» این در حالی است که در بیوگرافی رسمی او، چنین چیزی به چشم نمی‌خورد. هونجو با رد سابقه این همکاری درباره این ادعا اعلام کرد بسیار ناراحت و متاسف است که از نام او و دانشگاه کیوتو برای انتشار خبری نادرست سوء‌استفاده شده است.

همچنین نگاهی به یک مصاحبه با Asian Review در تاریخ ۲۲ فروردین هم تایید دیگری بر نادرست بودن این ادعای مطرح شده است. در ادعای مطرح‌شده می‌خوانیم: «اگر ویروس طبیعی باشد، اینگونه جهان را تحت تأثیر قرار نمی دهد. درجه حرارت در کشورهای مختلف متفاوت است…». این در حالی است که دکتر هونجو در هیچ‌ جای این مصاحبه به ساختگی بودن این ویروس اشاره نمی‌کند و می‌گوید: «ویروس جدید می‌تواند همه دنیا را در بر بگیرد» و «بیماری‌های مسری می‌تواند به سرعت بسیاری از بیماران را مبتلا کند.» 

بنابراین بر اساس اعلامیه رسمی و همچنین مدارکی که به روشنی وجود دارد، باید گفت این ادعا که «دکتر تاسوکو هونجو، می‌گوید ویروس کرونای جدید ساخته دست بشر است»، به کلی ساختگی است و نشان نادرست را از آن خود می‌کند. 

نادرست

گفته یا آمار، نادرست است یا دست‌کم سندی معتبر آن را رد می‌کند. (درباره‌ نشان‌های فکت‌نامه)