معاون امور زنان و خانواده رییس جمهوری

نیمه‌درست

در برخی سال‌های اخیر دختران توانسته‌اند تا ۶۰درصد ورودی دانشگاه‌ها را از آن خود کنند

نسبت زنان و مردان در ورودی دانشگاه‌ها در سال‌های اخیر چگونه است؟

معصومه ابتکار، معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهوری ایران، روز دوم اردیبهشت ۱۳۹۸ در مراسم اختتامیه جشنواره ملی زن و علم در دانشگاه تهران گفته است:

در برخی سال‌های اخیر دختران توانسته‌اند تا ۶۰درصد ورودی دانشگاه‌ها را از آن خود کنند علاوه بر این یک چهارم زنان در جامعه ما تحصیلات دانشگاهی دارند و نیمی از دانشجویان جوان ما دختران و حدود ۲۷ درصد هیأت علمی دانشگاه‌ها را زنان تشکیل می‌دهند.

 

برای درستی‌سنجی آمارهای ارائه شده از سوی خانم ابتکار سراغ داده‌ها و آمارهای موسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی رفتیم.

 

نسبت زنان و مردان در ورودی دانشگاه‌ها در سال‌های اخیر چگونه است؟

برای پیدا کردن جواب این سوال مطمئن‌ترین و معتبرترین منبع موجود کتاب آمار آموزش عالی  است.

بر اساس آخرین آمارهای موجود در موسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی در سال تحصیلی ۹۶-۱۳۹۵، از مجموع ۱،۰۶۴،۰۷۱ دانشجوی ثبت نام کرده ۴۶۷،۹۲۳ نفر زن بوده‌اند. یعنی در این سال ۴۴درصد ورودی دانشگاه‌ها زن بوده‌ند. این نسبت در سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۵ بین ۴۲ تا ۴۸ درصد است.

با این حال برای اطمینان دایره جست‌وجوها را وسیع‌تر کردیم. آمارهای موجود ۲۲ ساله (از سال ۱۳۷۴ تا ۱۳۹۶) نشان می‌دهد، یک بار، یازده سال پیش در سال تحصیلی  ۸۷-۱۳۸۶ نسبت ورودی زنان به دانشگاه‌ها به ۶۰ درصد رسیده است. این آمار نشان می‌دهد پس از یک دوره افزایش ورودی دختران در دهه ۱۳۸۰، این روند در دهه ۹۰ رو به افول گذاشته است.

جدول زیر اطلاعات کامل مربوط به ترکیب جنسیتی ورودی ۲۲ سال گذشته را نشان می‌دهد.

با توجه به تاکید خانم ابتکار روی کلمه «برخی سال‌های اخیر»‌ همه چیز بستگی به آن دارد که اگر بازه «سال‌های اخیر» را چقدر بزرگ در نظر بگیریم. در یک بازه ۱۰ ساله آمار گفته شده مطلقا نادرست و در یک بازه ۲۰ ساله فقط در یک تا دو سال صدق می‌کند.

با این حساب فکت‌نامه به این گفته معصومه ابتکار که «در برخی سال‌های اخیر دختران توانسته‌اند تا ۶۰درصد ورودی دانشگاه‌ها را از آن خود کنند» نشان نیمه‌درست می‌دهد.

نیمه‌درست

گفته یا آمار، واقعیت دارد اما توضیح یا اطلاعات بیشتری نیاز است و در برخی موارد ممکن است جزئیاتی مهم، ذکر نشده باشد. (درباره‌ نشان‌های فکت‌نامه)