رییس‌جمهور پیشین

درست

ما با القاعده و طالبان می‌جنگیدیم قبل از آنکه به نیویورک حمله شود.

روحانی: ما با القاعده و طالبان می‌جنگیدیم قبل از آنکه به نیویورک حمله شود.

حسن روحانی در بخش‌هایی از سخنرانی‌اش در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت:

ما با القاعده و طالبان می‌جنگیدیم قبل از آنکه به نیویورک حمله شود.

این گفته رییس جمهوری ایران را با ارفاق می‌توان «درست» دانست. اگرچه ایران و طالبان هیچ‌وقت مستقیما وارد جنگ نظامی نشدند، اما جمهوری اسلامی همواره از نیروهای مجاهد افغان و ائتلاف شمال در مبارزه با طالبان حمایت کرد. سال ۱۳۷۷، بعد از کشته شدن ۱۰ دیپلمات و یک روزنامه‌نگار ایرانی و به اسارت درآمدن برخی کارمندان کنسول‌گری ایران به دست نیروهای طالبان در مزار شریف، تنش‌ها بین جمهوری اسلامی و طالبان بالا گرفت تا جایی که ایران بیش از ۲۰۰ هزار نیروی نظامی را در مرز با افغانستان مستقر کرد. این تنش به حمله نظامی منجر نشد و با میانجی‌گری سازمان ملل متحد و آزاد شدن گروگان‌‌ها خاتمه یافت.

از سوی دیگر روابط ایران و القاعده نیز همواره در هاله‌ای از ابهام قرار داشته. با این همه هیچ نشانه‌ای قطعی از روابط ایران و القاعده تا پیش از حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ وجود ندارد.

در سال ۲۰۰۳ روزنامه واشنگتن پست مقاله‌ای منتشر کرد که در آن از روابط یکی از نظامیان عالی‌رتبه ایرانی (سردار احمد وحیدی) با ایمن‌الظواهری از سران القاعده خبر می‌داد.

با این همه گفته شده برخی اسناد کشف شده در مخفیگاه بن‌لادن حکایت از روابط خصمانه القاعده با ایران داشته‌اند.

*[این درستی‌سنجی نخستین‌بار در سایت روحانی‌سنج منتشر شده است]

Share The Facts
حسن روحانی
رییس‌جمهور ایران


ما با القاعده و طالبان می‌جنگیدیم قبل از آنکه به نیویورک حمله شود.
درست

گفته یا آمار واقعیت دارد، فکت‌های قابل دسترس، درستی آن را تایید می‌کنند و نکته مهمی از قلم نیفتاده است. (درباره‌ نشان‌های فکت‌نامه)